
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 6 |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Output Current | 600 mA |
| Output Voltage | 1.2 V |
| Output Type | Fixed |
| Accuracy | 2 % |
| Max Output Current | 600 mA |
| Quiescent Current | 35 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Current Limit | 800 mA |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 1 % |
| Line Regulation | 0.02 %/V |
| Dropout Voltage | 370 mV |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Packaging | Reel |
Stock: 1435
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23169
Ext.Price$0.23169
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23169 | $0.23169 |
| 10 | $0.15987 | $1.59870 |
| 50 | $0.13981 | $6.99050 |
| 100 | $0.12226 | $12.22600 |
| 500 | $0.11246 | $56.23000 |
| 1000 | $0.10344 | $103.44000 |
| 3000 | $0.09575 | $287.25000 |
